Słoneczne dni i piękna pogoda zachęcają do przebywania na zewnątrz. Wraz ze zwiększoną ekspozycją na słońce wzrasta jednak ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. Krem z filtrem do twarzy to podstawa, o której nie można zapominać! Zapobiega nie tylko oparzeniom, ale też przeciwdziała fotostarzeniu skóry.
Jak nakładać krem z filtrem? Krem z filtrem dla dzieci i dorosłych jest ważnym krokiem codziennej pielęgnacji. Żeby mógł chronić skórę, zadbaj jednak o odpowiedni sposób aplikacji. Jak nakładać krem z filtrem? Podobnie jak kosmetyki pielęgnacyjne, należy nałożyć go na całą skórę, także na szyję, dekolt i inne odsłonięte części ciała. Aplikuj go po codziennej pielęgnacji, ale przed nałożeniem kosmetyków kolorowych. Tylko wtedy zapewni odpowiednią ochronę.
Rodzaj skóry a krem z filtrem
Warto pamiętać o tym, że kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinny nie tylko chronić, ale też pielęgnować. Krem z filtrem do cery trądzikowej musi spełniać inne wymagania niż ten do skóry suchej czy dojrzałej. Z kolei krem z filtrem dla niemowlaka powinien być szczególnie delikatny – skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. Jeśli szukasz rozwiązania, które połączy ochronę słoneczną i lekką korekcję koloru cery, wybierz krem BB z filtrem. Przed zakupem koniecznie sprawdź, dla kogo polecany jest dany kosmetyk.
Rodzaje kremów z filtrem
Kosmetyki z filtrem można podzielić ze względu na SPF oraz skład. Jakie rodzaje filtrów są dostępne?
Krem z filtrem – 50, 20 czy 10 SPF?
SPF (Sun Protection Factor) jest podstawowym sposobem wyrażania skuteczności kremu z filtrem. Współczynnik ten określa poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. To międzynarodowy symbol, który znaleźć można na opakowaniach kosmetyków ochronnych.
Krem z filtrem 50 blokuje 98% promieniowania, z filtrem 30 – 97%, a z SPF 15 oznacza blokadę około 93% promieni. Ze względu na negatywny wpływ ekspozycji słonecznej na skórę zaleca się codzienne stosowanie filtra 50, także zimą!
Chemiczny czy mineralny?
Kremy z filtrem dzieli się też ze względu na skład. Wyróżnia się filtry chemiczne, mineralne i mieszane. Czym się różnią?
- Filtry chemiczne – zawierają składniki takie jak awobenzon, oktinoksan i oktisalan, które pochłaniają promienie UV i zamieniają je w ciepło, a następnie uwalniają ze skóry. Kremy z takimi filtrami dobrze chronią, ale mogą powodować podrażnienia delikatnej skóry.
- Filtry mineralne, zwane też fizycznymi, zawierają naturalne składniki takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, które odbijają promienie słoneczne. Często mają bardziej tłustą i bielącą skórę konsystencję i nie zawsze też nadają się pod makijaż.
Krem przeciwsłoneczny – czy trzeba go stosować codziennie?
Kremy z filtrami są często stosowane podczas wyjazdów na wakacje czy wypoczynku na plaży. To częsty błąd, który popełnia wiele osób – produkty te powinny być używane codziennie na odsłonięte części ciała a już na pewno na twarz, a nie tylko w okresie bezpośredniej i długiej ekspozycji na słońce. Co więcej, zaleca się je stosować przez cały rok.
Słońce emituje dwa rodzaje szkodliwego dla skóry promieniowania. Jest to promieniowanie UVB i UVA. To pierwsze powoduje rumień i oparzenia przy bezpośredniej, zbyt długiej ekspozycji. Z kolei promieniowanie UVA nie powoduje bezpośrednich poparzeń, ale głęboko uszkadza skórę. Przenika przez chmury w pochmurne dni i wnika do wnętrza budynków przez szyby. Stosowanie kremów z filtrem pomaga się przed nim chronić!
Szkodliwe prominiowanie HEV a krem z filtrem
Skoro mowa o szkodliwym dla skóry promieniowaniu, nie sposób nie wspomnieć o HEV (high-energy visible light). Jest to światło widzialne, emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, laptopy, ekrany komputerów, tabletów i telewizorów. Ekspozycja na HEV powoduje stres oksydacyjny. Światło wnika głęboko w skórę i skraca żywotność fibroblastów.
Ważne jest, aby Twój krem z filtrem chronił także przed światłem HEV. Doskonałe parametry ochronne, a do tego lekką konsystencję, mają filtry ZO Skin Health. Te kremy z filtrami można zakupić w naszej klinice.
Nie zapomnij o suplementacji! Jak dodatkowo chronić skórę?
Każdego dnia skóra jest narażona na działanie czynników zewnętrznych które aktywują proces fotostarzenia. Ekspozycja na słońce powoduje powstawanie zmian w komórkach naskórka, co prowadzi do niekorzystnych i widocznych transformacji na jego powierzchni. W ten sposób tworzą się zmarszczki, plamy i przebarwienia, których usunięcie jest nie lada wyzwaniem.
Dobroczynne właściwości ekstraktu z dwóch odmian alg: AstaPure® Arava i TetraSOD® zastosowane w suplemencie Medilâge anti-âge to zgrany duet, który poprawi elastyczność skóry, dba o jej dogłębne nawilżenie, a zawarta w algach Arava astaksantyna chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i światła niebieskiego. Chroni DNA białek i lipidów przed uszkodzeniami antyoksydacyjnymi oraz szkodliwym wpływem środowiska. Dodatkowo nasila działanie innych przeciwutleniaczy, m. in. witaminy E i C. Badania wykazały, że astaksantyna zwiększa 4-krotnie ochronę przed promieniowaniem UV!
Zgłoś się już dziś na konsultacje do Skin Laser! Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiednich kosmetyków i suplementów dostosowanych do potrzeb skóry.